Plugins - Apollo13 Framework Extensions - Development (trunk) - en to tr translation catalogue (390 entries)

note: translators: %d - number of comments
en: %d comment | %d comments
tr[0]: %d yorum
tr[1]: %d yorum

[ctx: person]
en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Person
tr: Kişi

en: Display "All" filter
tr: Hepsini Görüntüle filtresi

en: Default filter
tr: Varsayılan filtre

[ctx: work]
en: Add New
tr: Yeni Ekle

[ctx: album]
en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: In some cases it is displayed instead of the video placeholder.
tr: Bazı durumlarda video için ayrılmış alan yerine gösterilir.

en: Video thumbnail
tr: Video görseli

en: If left empty then it will not be displayed.
tr: Boş bırakılırsa gösterilmez.

en: Use the pattern <strong>Field name: Field value</strong>.
tr: Bu deseni kullan <strong>Alan adı: Alan değeri</strong>

en: Time between slides
tr: Slaytlar arasındaki süre

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Depending on the actual width of the screen, the available space for bricks may be smaller, but never greater than this number.
tr: Ekranın gerçek genişliğine bağlı olarak, tuğlalar için olan alan küçük olabilir, fakat bu sayıdan daha fazla olamaz.

en: Works only with the horizontal header.
tr: Sadece yatay başlıkla çalışır.

en: Writing effect
tr: Yazma efekti

en: Text align
tr: Metin hizalama

en: Font size
tr: Yazı büyüklüğü

en: Open hours
tr: Çalışma saatleri

en: Hide prev/next controls
tr: İleri/geri kontrollerini gizle

en: Library
tr: Kütüphane

en: Dark
tr: Koyu

en: Light
tr: Açık

en: Widget for placing shortcodes.
tr: Shortcode ları yerleştirmek için eklenti

en: Filter Albums, Works or Posts by categories.
tr: Albüm, İşler veya Yazıları kategorilere göre filtrele.

en: Custom Menu
tr: Özel Menü

en: If this field is filled, then this HTML will be used instead of a menu option. Also, no children menu options will be displayed.
tr: Eğer bu alan boş bırakılırsa, menü seçeneği yerine buradaki HTML kodu kullanılacaktır. Ayrıca alt menü seçeneği de gösterilmeyecektir.

en: Do not show this item in the mega menu. Show only the options of the sub menu.
tr: Bu öğeyi mega menüde gösterme. Sadece alt menü seçeneklerini göster.

en: Set this item as plain text (will not be a link)
tr: Bu öğeyi düz yazı olarak göster. (bağlantı olmayacaktır)

en: Enhancement options from the theme
tr: Temadan geliştirme seçenekleri

en: The import was successful!
tr: İçe aktarma başarıyla tamamlandı.

en: Loop
tr: Döngü

en: Number of items to show at once
tr: Bir kerede gösterilecek öğelerin sayısı

en: Number of items to scroll at once
tr: Bir kerede kaydırılacak öğelerin sayısı

en: Time of slide
tr: Slaytın zamanı

en: This text will be displayed after the counting. Optional.
tr: Bu metin sayımdan sonra gösterilecek. Opsiyonel.

en: How much time should pass between the printing of each value during counting.
tr: Sayım sırasında her bir değeri basarken arada ne kadar süre geçmeli.

en: Refreshing time
tr: Yenileme zamanı

en: Value in milliseconds.
tr: Milisaniyedeki değer.

en: How long it should take to count to end value.
tr: En son değere kadar sayarken ne kadar zaman geçmeli.

en: Duration
tr: Süre

en: The final value of the counter
tr: Sayacın son değeri

en: The initial value of the counter
tr: Sayacın ilk değeri

en: The gap between the elements of the counter
tr: Sayacın elementleri arasındaki boşluk

en: Use two-digits format like 12 or 05.
tr: 12 veya 05 gibi çift haneli formatı kullan

en: Use four-digits format like 2016 or 2020.
tr: 2016 veya 2020 gibi dört haneli formatı kullan

en: Change the bullet icon?
tr: Kurşun ikonunu değiştir

en: Enter the name and press the Enter key.
tr: İsmi girin ve Enter tuşuna basın.

note: translators: %s: link "delete the selected pointer"
en: delete the selected pointer
tr: seçili imleci silin

note: translators: %s: link "delete the selected pointer"
en: Pick one pointer or %s (before deleting make sure it is not used anywhere else).
tr: Bir imleç seçin veya %s (silmeden hiçbir yerde kullanılmadığından emin olun)

en: As it is on the page
tr: Sayfada olduğu gibi

en: Post information bar
tr: Yazı bilgi çubuğu

en: Useful only if the items have categories.
tr: Sadece öğeler kategoriye sahipse kullanışlıdır.

en: Effect on not active elements
tr: Aktif olmayan elementlerdeki efekt

note: translators: %s: "Social icons" Customizer link
en: If you need to edit social links, you can do it in the Customizer in the %s settings.
tr: Sosyal ikonları değiştirmeniz gerekiyorsa, %s ayarlardaki özelleştiricide yapabilirsiniz.

en: Interface
tr: Arayüz

en: Categories in which items must be. By default, all items will be displayed.
tr: Öğelerin hangi kategoride olması gerektiği. Varsayılan olarak, bütün öğeler görüntülenecek.

note: translators: %s: Album name
en: The album %s is marked as completed in the photo proofing process
tr: Bu albüm %s fotoğraf kanıtlama süresinde tamamlandı olarak işaretlendi.

en: It is useful to make the heading fit into a single line, regardless of the width of the screen.
tr: Ekranın genişliğine bakmadan, başlığı tek satıra sığdırmak faydalıdır.

note: translators: %1$s: <code>{write}, %2$s: {/write}</code>
en: When checked use this text format: %1$s[font color]|[background color]|[first sentence]|[second sentence]|[third sentence]%2$s
tr: İşaretlendiğinde bu formatı kullan: %1$s[font color]|[background color]|[first sentence]|[second sentence]|[third sentence]%2$s

en: If the value is left as "Not Set", the plugins can affect the ordering.
tr: Eğer değer "Belirlenmedi" olarak bırakılmışsa, eklentiler sıralamayı etklieyebilir.

en: If you have selected more than one category, select whether the items must have all categories(AND) or at least one of them(IN).
tr: Eğer birden fazla kategori seçtiyseniz, öğelerin bütün kategorileri mi(AND)  yoksa en az birini mi(IN) alması gerektiğini seçin.

en: Proportion of width to the height of the slider. Please enter as 2 numbers separated with "/". Example: 21/9. Takes effect when the slider is not stretched to the full height.
tr: Kaydırıcının kalınlığının boyuna oranıdır. "/" ile ayrılmış iki rakam girin. Örneğin: 21/9. Kaydırıcı tam boya genişletilmediği zaman çalışır.

en: Stretch the slider to the window height
tr: Kaydırıcıyı pencere büyüklüğüne uzat

en: Show texts
tr: Metinleri göster

en: Show gradient
tr: Değişim derecesini (gradient) göster

en: without hover
tr: üstünde değilken

en: Show overlay
tr: Kaplamayı göster

en: Layout
tr: Dış görünüm

en: Open bricks to lightbox
tr: Tuğlaları lightbox ta aç

en: Overlay color
tr: Kaplama rengi

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Download
tr: İndir

en: Clean up
tr: Temizle

note: translators: %s: linked plugin name
en: It requires the %s plugin.
tr: %s eklentisini gerektiriyor.

en: Useful only if the items have tags.
tr: Sadece öğelerin etiketleri varsa kullanışlıdır.

note: translators: %s: media type
en: You can edit the media(%s) used in the widget by editing selected Album or Work.
tr: Albümleri veya işleri düzenleyerek eklentide kullandığınız medyayı(%s) düzenleyebilirsiniz.

en: It installs all the content created for the selected demo.
tr: Seçilmiş demo için yaratılmış olan bütün içeriği yükler.

en: Imports sliders created with the "Slider Revolution" plugin. Works only if it was used in the demo.
tr: "Slide Revolution" eklentisi ile oluşturulmuş kaydırıcıyı yükler. Sadeece demoda kullanılmışsa çalışır.

note: translators: %s: media type
en: Album or Work from which media(%s) should be taken.
tr: Medya(%s) nın hangi Albüm yada İşten alınacağı.

en: It will install plugins that are necessary to reproduce this demo.
tr: Bu demoyu tekrar üretebilmek için önemli olan eklentileri kurar.

en: Works only when the shop was created using WooCommerce for the selected demo.
tr: Sadece seçilen demo için mağaza WooCommerce ile yaratıldıysa çalışır

en: Proportion of width to the height of the bricks. Please enter as 2 numbers separated with "/". Example: 21/9. Use "0" to get a masonry appearance with a natural ratio of image width and height.
tr: Tuğlaların genişliğinin boyuna oranıdır. "/" ile ayrılmış iki rakam girin. Örneğin: 21/9

en: Start importing the Design
tr: Tasarımı yüklemeye başla

en: on hover
tr: üstüne gelindiğinde

note: translators: %s: "Social icons" Customizer link
en: Social icons
tr: Sosyal ikonlar

en: Background image
tr: Arka plan resmi

en: Size of brick
tr: Tuğla boyutu

en: Cleaning
tr: Temizleniyor

en: Importing the theme settings
tr: Tema ayarlarını içe aktarma

en: Setting up the widgets
tr: Bileşenler ayarlanıyor

en: Setting up the menus
tr: Menüler ayarlanıyor

en: Setting up the front page
tr: Ön sayfa ayarlanıyor

en: Setting up plugins settings
tr: Eklenti ayarları ayarlanıyor

en: Importing the sliders
tr: Slayt gösterisi içe aktarılıyor

en: Importing the content
tr: İçerik içeri aktarılıyor

note: translators: %s: media type
en: images
tr: görseller

note: translators: %s: media type
en: images &amp; videos
tr: görseller &amp; videolar

en: Link to the video
tr: Video linki

en: Works only in the Slider layout.
tr: Sadece Kaydırıcı dış görünümünde çalışır.

en: What should be the width of this brick in the Bricks layout?
tr: Tuğla dış görünümündeki tuğlaların kalınlığı ne olmalıdır?

en: You can add videos from YouTube or Vimeo by pasting the link to the video here.
tr: Youtube yada Vimeo videolarını buraya bağlantısını yapıştırarak ekleyebilirsiniz.

en: Insert a video link here or upload it.
tr: Buraya bir video bağlantısı girin yada yükleyin.

en: If the field is filled, opening this entry will take you to the given link.
tr: Eğer bu alan doluysa, bu girişi açmak sizin verilen bağlantıya götürür.

note: translators: %s: media type
en: Error: Selected post does not contain any media(%s) to use.
tr: Hata: Seçilen yazı kullanılabilecek bir medya(%s) içermiyor.

note: translators: %s: media type
en: Please select proper album or work to use.
tr: Kullanmak için uygun bir albüm yada iş seçin.

en: Do not change it if you really do not have to.
tr: Eğer gerçekten zorunda değilseniz değiştirmeyin.

en: Use it to change the quality of images used throughout the theme. 100 is the maximum quality.
tr: Temada kullanılan resimleri kalitesini değiştirmek için kullanın. 100 en iyi kalite.

note: translators: %s: user CSS file name
en: Creating the %s file(responsible for the theme settings) requires access to your FTP account. This is due to the configuration of your server.
tr: Dosyayı %s yaratmak FTP hesabınıza erişim gerektirir. Bu sunucunuzun ayarı içindir.

en: About the Design importer
tr: Tasarım Yükleyici Hakkında

en: Please select the Design to import to go to the next step.
tr: Bir sonraki adıma tasarımı yüklemeye gitmek için bir tasarın seçin.

en: Your server does not recognize our SSL certificate. Typically, upgrading the server PHP version to version 7.X solves the problem.
tr: Sunucunuz SSL sertifikamızı tanımıyor. Genelde PHP versiyonunuzu 7.X e yükseltmek sorunu çözer.

note: translators: %1$s: URL
en: Our server could be down. To verify this, check if you can open this URL %1$s. If it opens, then our server works well.
tr: Sunucumuzda problem olabilir. Teyit etmek için, bu bağlantıyı %1$s açıp açamadığınızı kontrol edin.

en: There was a problem with getting a list of available Designs for import. This can happen for several reasons:
tr: Yüklenebilir tasarım listesini alırken bir problem oldu. Bu bir çok sebepten olabilir:

en: Deleting the current content
tr: Mevcut içeriği silmek

en: Starting the import
tr: Yüklemeyi başlat

en: Can not access the file system.
tr: Dosya sistemine ulaşılamıyor.

en: The import has been stopped - there is no valid purchase/license Code
tr: İçe aktarma durduruldu - geçerli bir lisans kodu bulunamadı.

en: View your website!
tr: Sitenizi görüntüleyin!

note: translators: %1$s: URL
en: Your server is blocking our website by a firewall or something similar. You could ask your server admin to add our demo data server to the "white list": %1$s
tr: Sunucunuz firewall yada benzeri bir yöntem ile websitemize erişmenizi engelliyor. Sunucu yöneticinize demo veri sunucumuzu "beyaz listeye" almasını söyleyebilirsiniz : %1$s

en: Repeat Y
tr: Y yi tekrarla

en: Repeat X
tr: X yönünde tekrarla

en: Repeat
tr: Tekrarla

en: Just center
tr: Sadece orta

en: Fit Horizontally
tr: Yatay Sığdır

en: Fit Vertically
tr: Dikey Sığdır

en: Contain
tr: İçerik

en: Single album slug
tr: Tekil albüm bağlantısı

en: Single work slug
tr: Tekil iş bağlantısı

en: Image quality
tr: Görsel kalitesi

en: Apollo13 Image Resize
tr: Apollo13 Resim Boyutlandırma

en: People Custom Post Type
tr: Kişiler Özel Yazı Tipi

en: Page Background color
tr: Sayfa Arkaplan Rengi

en: Page background
tr: Sayfa arka planı

en: How to fit the background image
tr: Arka plan resminin nasıl sığdırılacağı

en: Use custom settings
tr: Özel ayarları kullan

en: You can use global settings or override them here
tr: Genel ayarları kullanabilir yada burada ezebilirsiniz

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

note: translators: %s: original menu item title
en: Original: %s
tr: Orjinal: %s

en: Edit Menu Item
tr: Menü elemanını düzenle

en: Move down
tr: Aşağı indir

en: Move up
tr: Yukarı çıkar

en: sub item
tr: alt öğe

en: Navigation Label
tr: Navigasyon Etiketi

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
tr: %s (Bekliyor)

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
tr: %s (Geçersiz)

en: Upload a media file
tr: Bir medya dosyası yükle

en: To the top
tr: Tepeye

en: Down one
tr: Bir aşağı

en: Up one
tr: Bir yukarı

en: Move
tr: Taşı

en: Use HTML instead
tr: Yerine HTML kullanın.

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Enable mega menu?
tr: Mega Menüyü aktifleştir?

en: Mega menu options
tr: Mega Menü tercihleri

en: Item icon
tr: Öğe simgesi

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
tr: Açıklama, mevcut tema destekliyorsa menüde görüntülenecektir.

en: Link Relationship (XFN)
tr: Bağlantı İlişkisi (XFN)

en: CSS Classes (optional)
tr: CSS sınıfları (seçime bağlı)

en: Open link in a new window/tab
tr: Bağlantıyı yeni pencerede/sekmede aç

en: Title Attribute
tr: Başlık özelliği

en: Insert a media file
tr: Bir medya dosyası seç

note: translators: %1$s: <code>target="_blank"</code>
en: It will add %1$s to link
tr: %1$s ı bağlantıya ekleyecektir

en: If this does not solve the problem, please contact us.
tr: Eğer bu problemi çözmezse bizimle iletişime geçin.

en: Comments number
tr: Yorumların sayısı

en: Max width
tr: Maksimum genişlik

en: Parallax
tr: Paralaks

en: Opacity
tr: Opaklık

en: Scale down
tr: Ölçeği düşür

en: Autoplay
tr: Otomatik oynat

en: Bottom right
tr: Sağ alt

en: Bottom center
tr: Alt merkez

en: Bottom left
tr: Sol alt

en: Middle right
tr: Sağ orta

en: Middle center
tr: Orta merkez

en: Middle left
tr: Sol orta

en: Top right
tr: Sağ üst

en: Top center
tr: Üst merkez

en: Top left
tr: Sol üst

en: Texts position
tr: Metin pozisyonu

en: None
tr: Hiç biri

en: Border
tr: Kenarlık

en: Drop
tr: İndir

en: Show cross
tr: Çapraz göster

en: Random
tr: Rastgele

en: Cover
tr: Kaplama

en: Order by
tr: Sırala

en: Descending
tr: Azalan

en: Ascending
tr: Artan

en: Bricks behaviour
tr: Tuğlaların davranışı

en: Aspect ratio
tr: En boy oranı

en: Space between bricks.
tr: Tuğlalar arasındaki boşluk.

en: Margin
tr: Kenar Boşluğu

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Album/Work
tr: Albüm/İş

en: Theme Gallery
tr: Tema Galerisi

note: translators: %s: taxonomy name
en: Show All %s
tr: Hepsini Göster %s

en: Posts Number
tr: Yazı Sayısı

en: Modified date
tr: Düzenlenmiş tarih

en: Slug
tr: Kısa isim

en: Date
tr: Tarih

en: Not Set
tr: Belirlenmemiş

en: Order
tr: Sıralama

en: Categories operator
tr: Kategori yönetici

en: Post
tr: Yazı

en: Post type
tr: Yazı Türü:

en: Data source settings
tr: Veri kaynağı ayarları

en: Theme Post List
tr: Tema Yazı Listesi

en: Pop Text
tr: Belirgin metin

en: Effect on hover
tr: Üstüne gelme efekti

en: Hover color
tr: Bağlantı rengi

en: Normal color
tr: Normal renk

en: Theme Social icons
tr: Tema Sosyal İkonları

en: Theme Slider
tr: Tema Kaydırıcısı

en: 0 for no autoplay, any other positive number to set the number of seconds between "scrolls".
tr: Otomatik yürütme olmaması için 0, gireceğiniz herhangi pozitif bir değer kaymalar arasında geçecek saniye adedini belirleyecektir.

en: Blur
tr: Bulanık

en: Grayscale
tr: Gri tonları

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Theme Scroller
tr: Tema Kaydırıcı

note: translators: %s: Required Elementor version
en: Apollo13 Framework Extensions plugin requires Elementor version %s or greater.
tr: Apollo13 Ortamı Uzantıları eklentisi  %s veya daha güncel bir versiyon gerektirir.

en: Title
tr: Başlık

en: Upload Image
tr: Resim Yükle

en: Description
tr: Açıklama

en: Work info
tr: İş bilgisi

en: Tags
tr: Etiketler

en: On
tr: Üstünde

en: Subtitle
tr: Alt yazı

en: Off
tr: Kapalı

en: Caution!
tr: Dikkat!

note: translators: %s: plugin name
en: Installing %s
tr: %s yükleniyor

en: Sorry, there has been an error.
tr: Üzgünüz, bir hata oluştu.

en: Read more about using the Design importer.
tr: Tasarım Yükleyiciyi kullanmakla ilgili daha fazla okuyun

en: At least 3 chars: name, category
tr: En az 3 karakter: isim, kategori

en: Search Designs
tr: Tasarımları Ara

en: Designs to choose from:
tr: Seçilecek tasarım:

en: Everything done.
tr: Herşey halledildi.

en: Setting up the permalinks
tr: Kalıcı linkleri ayarlama

en: Setting up WooCommerce settings
tr: WooCommerce ayarlarını yapma

en: Installing plugins
tr: Eklentileri Kurma

en: Downloading files
tr: Dosyaları indirme

en: Import failed
tr: İçe aktarım başarısız oldu

note: translators: %1$d - number, %2$d - number
en: Imported %1$d of %2$d items
tr: %2$d öğenin %1$d i içe aktarıldı.

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin activated: %s
tr: Eklenti etkinleştirildi: %s

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin installed: %s
tr: Eklenti yüklendi: %s

note: translators: %s: plugin name
en: Plugin updated: %s
tr: Eklenti Güncellendi: %s

en: Import media attachments
tr: Medya eklentilerini içe aktar

en: Import demo content
tr: Demo içeriği içe aktar

en: Import shop
tr: Mağazayı içe aktar

en: Install plugins
tr: Eklenti Yükleme

en: Remove current content
tr: Mevcut içeriği kaldır

en: Import configuration
tr: İçe aktarım ayarları

en: All your current content will be removed before import!
tr: İçe aktarımdan önce bütün içeriğiniz kaldırılacaktır!

en: Do you want to import the selected Design?
tr: Seçilen Tasarımı yüklemek istiyor musunuz?

en: Design preview
tr: Tasarım ön izleme

en: You are about to import:
tr: Bunu yüklemek üzeresiniz:

en: Next step
tr: Sonraki adım

en: Previous step
tr: Önceki adım

en: Configuration &amp; requirements
tr: Ayarlama &amp; gereksinimleri

en: When you use the Design Importer feature, some data will be stored on our server. These are: event date, website URL, IP address, selected Design name. All this data is used for statistic and for protection against the abuse of our services. This data is not shared with any third parties.
tr: Tasarım Yükleme özelliğini kullandığınızda, bazı veriler bizim sunucumuzda tutulacaktır. Bunlar: etkinlik tarihi, web adresi, IP adresi ve seçilen Tasarım adı. Verinin tutulma sebebi istatistikler ve hizmetlerimizin kötüye kullanımını önlemeye yöneliktir. Bu veri üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.

en: Album info
tr: Albüm bilgisi

en: Add custom sidebars
tr: Özel yan çubuk ekle

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Nothing to import.
tr: İçe aktarılacak bağlantı yok!

en: Looks like incorrectly formatted JSON string, cannot proceed with the import.
tr: Yanlış formatlanan JSON sorgusu sebebiyle içe aktarıma devam edilemiyor.

en: Attention! This will overwrite your current theme settings.
tr: Dikkat! Bu temanızın mevcut ayarlarını ezecektir.

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Export theme settings
tr: Tema seçeneklerini kaydet

en: Check the documentation for instructions about using the Export Area.
tr: Dışa Aktarmayı kullanma ile ilgili direktifler için dökümanları kontrol edin.

en: Export &amp; Import theme options
tr: Dışa aktarım &amp; içer aktarım tema seçenekleri

en: <p>The theme settings are all the settings that you can later change on in the Customizer.</p><p>If you wish to change only the look of your existing site to one from our demos, then mark only this option.</p>
tr: <p>Tema seçeneklerini daha sonra Özelleştiricide değiştirebilirsiniz. </p><p>Mevcut sitenizin sadece görünüşünü değiştirmek bizim demolarımızdan biri ile değiştirmek istiyorsanız, bu seçeneği işaretleyin.</p>

en: Import theme settings
tr: Tema seçeneklerini içe aktar.

en: Import site settings
tr: Site ayarlarını içe aktar

en: Import sliders
tr: Kaydırıcıyı içe aktar

en: Autoplay video
tr: Otomatik oynayan video

en: Alternative link
tr: Alternatif bağlantı

en: Separate tags with commas
tr: Etiketleri virgül ile ayırın

en: Multi upload
tr: Toplu yükleme

note: translators: %d - index of field
en: Custom info %d
tr: Özel bilgi %d

en: Site settings are various setting mostly not connected to the theme. These are: permalinks and front page. Partly theme dependent settings are menus and sidebars with widgets.
tr: Site ayarları temayla ilgili çeşitli ayarlardır. Bunlar: kalıcı bağlantılar ve ön sayfa. Kısmi bağlantılı tema ayarları menüler ve ilintili yan çubuklardır.

en: This importer can be used to import the entire demo appearance &amp; content to your website. Use the below configuration and Designs to achieve the desired results.
tr: Yükleyici web sitenize içerik olacak bütün demo görünümünü yüklemek için kullanılabilir. İstenilen sonuçları almak için aşağıdaki ayarları kullanın.

en: <p>In order to achieve the import results as close as possible to the original demo version, the importer will have to remove all current content.</p><p>If you are using a fresh WordPress installation and want to get the best import results you should check this option.</p><p>However, if you are just updating your existing website, stay away from this option.</p>
tr: <p>Orjinal demo versiyonuna en yakın yükleme sonuçlarını başarmak için, Yükleyici bütün mevcut içeriği silmek zorunda.</p><p>Eğer yeni bir WordPress versiyon kullanıyor ve en iyi sonuçları almak istiyorsanız bu özelliği kontrol etmelisiniz.</p><p> Bununla birlikte eğer sadece mevcut sitenizi güncelliyorsanız, bu özellikten uzak durun.</p>

en: All
tr: Hespi

en: Filter
tr: Filtre

en: Semi transparent
tr: Yarı transparan

en: White
tr: Beyaz

en: Color
tr: Renk

en: Black
tr: Siyah

en: Select Menu
tr: Menüyü Seç

note: translators: %s - link to admin area
en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
tr: Henüz menü yaratılmadı. <a href="%s">Bir tane yaratın</a>.

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
tr: Özel menülerini bileşen gibi eklemek için bu bileşeni kullanın.

en: Works - will appear in the sidebar only if the current page is the Works list, or category of Works.
tr: İşler sadece mevcut sayfa İşler Listesinde ise yan çubukta görünür.

en: Albums - will appear the in sidebar only if the current page is the Albums list, or category of Albums.
tr: Albümler sadece mevcut sayfa Albümler Listesinde ise yan çubukta görünür.

en: Blog - will appear in the sidebar only if the current page is the main blog page.
tr: Blog sadece mevcut sayfa ana blog sayfasında ise yan çubukta görünür.

en: Recent Works
tr: Son İşler

en: Your most recent added works
tr: Son eklenen işleriniz

en: Number of posts to show
tr: Gösterilecek Yazı Sayısı

en: Recent Albums
tr: Son Albümler

en: Your most recent added albums
tr: Son eklenen albümleriniz

en: Social icons from the theme settings
tr: Tema seçenekleri için sosyal ikonlar

en: Automatically add paragraphs
tr: Otomatik olarak eklenmiş paragraflar

en: Shortcodes
tr: Kısa kodlar

en: E-mail
tr: E-posta

en: Phone
tr: Telefon

en: Contact information
tr: İletişim bilgisi

en: Related Posts
tr: Alakalı Yazılar

en: Related posts to current post
tr: Mevcut yazı ile alakalı yazılar

en: Popular Posts
tr: Popüler Yazılar

en: The most popular posts on your site
tr: Blogunuzda yazılan en güncel yazılar

en: Recent Posts
tr: Son Yazılar

en: The most recent posts on your site
tr: Blogunuzda yazılan en güncel yazılar

en: Add posts excerpt
tr: Yazı alıntılarını ekle

en: Style
tr: Stil

en: Albums
tr: Albümler

en: Letter Spacing
tr: Harf Boşluğu

en: New
tr: Yeni

note: Plugin Name of the plugin
en: Apollo13 Framework Extensions
tr: Apollo13 Eklentileri

en: Album
tr: Albüm

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Icon
tr: İkon

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Right
tr: Sağ

en: Center
tr: Orta

en: Left
tr: Sol

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Edit
tr: Düzenle

en: Content
tr: İçerik

en: Search Works
tr: İşleri Ara

en: View Work
tr: İşi görüntüle

en: New Work
tr: Yeni İş

en: Edit Work
tr: İşi Düzenle

en: Add New Work
tr: Yeni İş Ekle

en: Work
tr: İş

en: Works
tr: İşler

en: Albums Categories
tr: Albüm kategorileri

en: Search Albums
tr: Albümleri Ara

en: View Album
tr: Albümü Görüntüle

en: New Album
tr: Yeni Albüm

en: Edit Album
tr: Albümü Düzenle

en: Add New Album
tr: Yeni Albüm Ekle

en: Work body
tr: İş gövdesi

en: Testimonial signature
tr:   Görüş imzası

en: Yes, please
tr: Evet, lüttfen

en: Team member
tr: Ekip üyesi

en: One Page Navigation Pointer
tr: Tek Sayfa Navigasyon İşaretçisi

en: Seconds
tr: Saniye

en: Minutes
tr: Dakika

en: Hours
tr: Saat

en: Days
tr: Gün

en: Weeks
tr: Hafta

en: People groups
tr: Kişi grupları

en: Search
tr: Ara

en: View
tr: Görüntüle

en: People
tr: Kişiler

en: Works Categories
tr: İş Kategorileri

en: Simple
tr: Basit

en: Countdown
tr: Geri sayım

en: Select icon color.
tr: İkon rengini seçin.

en: Sticky One Page
tr: Yapışkan Tek Sayfa

en: Navigation bullet title
tr: Navigasyon satırbaşı başlığı

en: Here you can add another pointer for One Page Navigation
tr: Burada Tek Sayfa Navigasyon için başka işaretçi ekleyebilirsiniz.

en: This row is pointed by
tr: Bu satır belirginleştirildi

en: One Page Navigation
tr: Tek Sayfa Navigasyon

en: Header color variant
tr: Başlık rengi seçenekleri

en: already used in page
tr: sayfada zaten kullanıldı

en: Pick one
tr: Birini seçin

en: Post body
tr: Yazı gövdesi

en: Album body
tr: Albüm gövdesi

en: Product body
tr: Ürün gövdesi

en: Compression ratio
tr: Sıkıştırma oranı

en: Maximum font size
tr: Maksimum yazı büyüklüğü

en: Minimum font size
tr: Minimum yazı büyüklüğü

en: Enable responsive font size?
tr: Esnek yazı büyüklüğünü aktifleştir

en: Hide pagination controls
tr: Sayfa numaralama kontrolünü gizle

en: Bold text
tr: Kalın metin

en: Finish text
tr: Yazıyı bitir

en: Counter
tr: Sayaç

en: Set the value in pixels.
tr: Pixeldeki değeri belirle.

en: Extra class name
tr: Ekstra sınıf adı

en: Minute
tr: Dakika

en: Hour
tr: Saat

en: Day
tr: Gün

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

en: Your client has marked the <a href="%1$s">%2$s</a> album as completed in the photo proofing process. Visit it to see what has been selected.
tr: Müşteriniz, fotoğraf kanıtlama sürecinde <a href="%1$s">%2$s</a> albümü bitmiş olarak işaretledi. Neyin seçildiğini görmek için gidin.

en: Flipping
tr: Dönen

en: Enter a value greater than 0, can be a fraction. The higher the compression, the longer the header will fit on one line.
tr: 0 dan büyük bir değer girin, küsürat olabilir. Sıkıştırma ne kadar fazla olursa, başlığın tek satıra sığması o kadar uzun sürecektir.

en: Theme style
tr: Tema tarzı

note: Description of the plugin
en: Adds custom post types, shortcodes and some features that are used in themes built on Apollo13 Framework.
tr: Apollo13 Ortamında geliştirilen temalar için özel yazı tipleri, kısa kodlar ve başka özellikler ekler.
